Περιγραφή Μαθήματος

Κάθε μεταπτυχιακός/ή φοιτητής/τρια προσαρτάται σε μία από τις ερευνητικές ομάδες που συνεργάζονται με το ΠΜΣ και συμμετέχει ενεργά σε τρέχουσα ερευνητική εργασία. Με αυτό τον τρόπο αποκτά ερευνητική εμπειρία σε πραγματικό χρόνο (hands-on-experience), υπό τις συνθήκες ερευνητικού εργαστηρίου/σπουδαστηρίου και βελτιώνει την ικανότητα προς συνεργασία.  Ουσιαστικά το εργαστήριο εκπαίδευσης στην ερευνητική μεθοδολογία παρέχει την απαραίτητη ερευνητική εκπαίδευση πριν από την έναρξη της υποχρεωτικής, ερευνητικής και πρωτότυπης ΜΔΕ. Ο/Η φοιτητής/τρια βαθμολογείται με βάση εργασία την οποία καταθέτει και στην οποία εξετάζεται από τον επιβλέποντα/διδάσκοντα του ΠΜΣ. Τα διαθέσιμα ερευνητικά θέματα ανακοινώνονται κάθε χρόνο στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ.

Εργαστήρια Εκπαίδευσης στην Ερευνητική Μεθοδολογία (ΕΕΕΜ) Διδάσκουν
Μαγνητικά Νανοσωματίδια: Χαρακτηριστικά, Ιδιότητες, Μηχανισμοί, Αξιοποίηση Υλικών Αγγελακέρης Μ., Μακρίδης Α.
Οπτική φασματοσκοπία Υλικών Αρβανιτίδης I., Χριστόφιλος Δ.
Ανάπτυξη Υλικών Υψηλής τεχνολογίας και Μελέτη της Δομής τους με Μεθόδους Ακτίνων Χ Βουρλιάς Γ.
Ανάπτυξη υλικών και μελέτη με φασματοσκοπία FTIR και περίθλαση ακτίνων Χ Βουρλιάς Γ.
Πειραματική ανάπτυξη μιας γραμμής ζεύξης με οπτική ίνα Βυρσωκινός K.
Μελέτη συζευξης από InP σε SiN κυματοδηγούς με τη μέθοδο FDTD Βυρσωκινός Κ.
Ηλεκτρονική μικροσκοπία σαρωτικής διέλευσης υλικών στη νανοκλίμακα Δημητρακόπουλος Γ.
Ερμηνεία φασμάτων Raman Κατσικίνη Μ., Bες Σ.
Χαρακτηρισμός υλικών με ακτίνες Χ από πηγές Σύγχροτρον Κατσικίνη Μ., Πινακίδου Φ.
Τακτοποιημένες υπερδομές δυαδικών μεταλλικών κραμάτων Κεχαγιάς Θ. , Βουρλιάς Γ.
Προσομοίωση ελαστικών πεδίων τάσης-παραμόρφωσης κβαντικών νανοδομών Κεχαγιάς Θ., Δημητρακόπουλος Γ.
Μηχανική φωνονίων σε νανοδομές και νανοδομημένα υλικά Κιοσέογλου Ι., Τερμεντζίδης Κ.
Νανοδομές προηγμένων υλικών Κομνηνού Φ., Δημητρακόπουλος Γ.
Μοντέλα διεπιφανειών υλικών υψηλής τεχνολογίας Κομνηνού Φ., Κιοσέογλου Ι.
Προσομοιώσεις νανοδομών υλικών υψηλής τεχνολογίας Κομνηνού Φ., Κιοσέογλου Ι.
Παραμετροποίηση συνθηκών σύνθεσης μεσοπορωδών νανοφορέων με βάση την πυριτία Κοντονασάκη Ε.
Σύνθεση και Χαρακτηρισμός Θερμοηλεκτρικών Υλικών Κυράτση Θ.
Διερεύνηση των υλικών έργων Πολιτισμού Μαλλετζίδου Λ.
Ανάπτυξη και μελέτη των οπτικών ιδιοτήτων δισδιάστατων υλικών Παπαγγελής Κ.
Δυναμική πλέγματος δισδιάστατων υλικών Παπαγγελής Κ.
Οπτικές ιδιότητες δισδιάστατων υλικών Παπαγγελής Κ., Βες Σ.
Μελέτη υπερλεπτων μαγνητικών υμενιών ως εκπομπών ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας σε  ΤΗz συχνότητες Παπαϊωάννου Ε.
Διερεύνηση τεχνικής και χρωστικών πινάκων ή τοιχογραφιών με τεχνική Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας Σάρωσης Παυλίδου Ε.
Μελέτη υλικών με τεχνική Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας Σάρωσης Παυλίδου Ε.
Χαρακτηρισμός πολυμερικών σιδηροηλεκτρικών υμενίων Παυλοπούλου Ε.
Μελέτη της νανοδομής των υλικών με φασματοσκοπία XAFS Πινακίδου Φ.
Υλικά για εφαρμογές μονίμων μαγνητών Σαραφίδης Χ.
Ιοντική Αγωγιμότητα και Φασματοσκοπία Εμπέδησης σε υλικά Σαραφίδης Χ.
Νανοϋλικά για περιβαλλοντολογικές εφαρμογές Συμεωνίδης Κ.
Προσομοίωση ημιαγωγικών διατάξεων (με Silvaco-Atlas) Τάσσης Δ., Δημητριάδης Χ.
Θόρυβος σε ημιαγωγικές διατάξεις Τάσσης Δ., Δημητριάδης Χ.
Εφαρμογή της ασαφούς λογικής σε θερμοτρονικά συστήματα Τερμεντζίδης Κ., Κιοσέογλου Ι.
Μελέτη Θερμοηλεκτρικών Υλικών Χατζηκρανιώτης Ε.
Τεχνολογία διαμόρφωσης υλικών με μεθόδους παρένθεσης. Χατζηκρανιώτης Ε., Σαμαράς Ι.
Προηγμένα βιοϋλικά: Σύνθεση και Εφαρμογές στη Βιοϊατρική Μηχανική Χατζησταύρου Ξ.
Θερμική ανάλυση υλικών Ταράνη Ε.
Κινητική θερμικών διεργασιών. Ταράνη Ε.
Μελέτη της οξείδωσης των υλικών Ταράνη Ε.

Στοιχεία Μαθήματος

Κωδικός μαθήματος:  ΦΥΥ204