Θέμα: ‘Controlled wettability of magnetorheological elastomers’
Τοποθεσία: Tomas Bata University in Zlin
Υποτροφία: 1000 ευρώ + projects
Eπικοινωνία/παραπάνω πληροφορίες: msedlacik@utb.cz
Προϋποθέσεις: Μεταπτυχιακό σε θετικές επιστήμες. Καλή γνώση αγγλικών.

Σύντομη περιγραφή του project:

Το παρόν διδακτορικό προβλέπει την παρασκευή και χαρακτηρισμό διαφόρων ελαστομερών (κυρίως PDMS) εμπλουτισμένων με μαγνητικά σωματίδια με διάφορες τεχνικές. Ανάλογα την τεχνική παρασκευής, προκύπτουν “έξυπνα υλικά” με διαφορετικές ιδιότητες. Με την εφαρμογή μαγνητικού πεδίου στα συγκεκριμένα ελαστομερή, η επιφανειακή τάση του υλικού μεταβάλεται και το υλικό αποκτά υπερυδρόφοβες ή υπερυδρόφιλες ιδιότητες, ανάλογα την τεχνική παρασκευής (Εικ. 1). Επιπλέον, λόγο του μαγνητικού πεδίου, τα σωματίδια οργανώνονται σε στήλες βελτιώνοντας δραματικά τις μηχανικές ιδιότητες του υλικού (Εικ 2). Μετά την παρασκευή, ο υποψήφιος διδάκτωρ καλείται να χαρακρηρίσει τα ελαστομερή. Τα ελαστομερή μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε υπερσύχρονες εφαρμογές π.χ. soft robotics. Το διδακτορικό προβλέπει ταξίδια και trainings. Εαν το επιθυμεί ο υποψήφιος διδάκτωρ μπορεί να αναλάβει επιπλέον projects με επιπλέον υποτροφία.

Γιατί να σπουδάσω στην πόλη του Ζλιν?

Λόγο της στρατηγικής της θέσης, η τριγύρω περιοχή είναι βιομηχανικά ύπεραναπτυγμένη. Το πανεπιστήμιο του Tomas Bata συνεργάζεται με πολλές εξ΄ αυτών. Η βιομηχανία βρίσκεται εκτός πόλεως η οποία είναι μικρή και καταπράσινη με μεγάλο αριθμό φοιτητών. Η πόλη βρίσκεται στα σύνορα Πολωνίας, Σλοβακίας και Αυστρίας με όλους τους προορισμούς λίγε ώρες μαρκυά μέσω απευθείας σύνδεσης τρένων.  Σχετικό βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=dAHvFZnvag8