Θέση για πρακτική και διδακτορικό στο CEA-Leti-Grenoble σε συνεργασια με την εταιρια STMicroelectronics

Ο φοιτητής/τρια θα κάνει ηλεκτρικές μετρήσεις από θερμοκρασία δωμάτιου μέχρι και 4Κ σε ένα σταθμό ηλεκτρικών μετρήσεων προσαρμοσμένο για χαμηλές θερμοκρασίες και μετά θα ασχοληθεί με την ανάπτυξη μαθηματικών μοντέλων για την περιγραφή των τρανζίστορ.

Η πρακτική διαρκεί 6 μήνες και μετά υπάρχει η δυνατότητα εκπόνησης διδακτορικού.

Απευθύνεται σε φοιτητές του 3ου εξάμηνου κατά βάση. Βασική προϋπόθεση είναι η καλή γνώση φυσικής ημιαγωγών, όρεξη για την μικροηλεκτρονική και η γνώση αγγλικών.

Η θέση είναι στο κέντρο τον εξελίξεων της μικροηλεκτρονικής καθώς τα τρανζίστορ προορίζονται για κυκλώματα κβαντικών υπολογιστών. Κατά τη διάρκεια της πρακτικής ο υποψήφιος/α θα εκπαιδευτεί πάνω σε βιομηχανικές μεθόδους, βιομηχανικό εξοπλισμό και λογισμικά. Επιπλέον θα έχει μια εμπειρία σε εργασία στη βιομηχανία. Ιδανικό για ποιον θέλει να εργαστεί στην βιομηχανία αργότερα.

Η ανακοίνωση της θέσης μας ήρθε από τον κ. Μιλτιάδη Αλεπίδη, απόφοιτο του ΠΜΣ Φυσικής και Τεχνολογίας Υλικών, ο οποίος δήλωσε πρόθυμος να απαντήσεις σε ερωτήσεις/διεκυκρινήσεις μέσω email: miltiadis.alepidis@cea.fr